Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  Kurum Hakkında

  Konumu :
  ✼ İskenderun M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Hatay ili, Arsuz ilçesi, Karahüseyinli Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. İskenderun şehir merkezine 10 km, Arsuz şehir merkezine ise yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Ulaşım İskenderun Pac Meydanından İskenderun- Akkent arasında düzenli olarak çalışan dolmuşlar ile sağlanmaktadır.

  İskenderun T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna 1 km uzaklıktadır.

  Yerleşimi :
  ✼ Ceza İnfaz Kurumu 15.11.1988 tarihinde hizmete girmiştir. Kurumumuzda; Kapalı Ceza ınfaz Kurumu Ana Binası, Ziyaretçi Kayıt Kabul Binası, Açık Ceza İnfaz kurumu Ana Binası, İşyurtları Atölyeleri, Sera Alanı, Kebap Ocağı, Ziyaretçi Bekleme Salonu, Açık ve Kapalı Görüş Mahalleri, Avukat Görüş Mahalleri, Mahkum Kabul, Tahliye ve Sevk Yeri, Aile Görüş Odaları, Kantin, Müdahale Ekip Odası, Merkez Kontrol Odası, Futbol Sahası, Çok Amaçlı Kapalı Spor Salonu ve Konferans Salonu, Mescit, Berberhane, Revir, Terzihane ve Kütüphane bulunmaktadır.

  Kapasiteler :
  ✼ İskenderun M Tipi Kapalı ve Açık Kurumunun Kapasitesi

  Kapalı : 450 kişidir.
  Açık    : 250 Kişidir.

  İşleyişi :
  ✼ Ziyaretçiler asker nezaretinde cezaevine giriş yapmaktadırlar. Duyarlı kapıdan geçen ziyaretçilerin elle fiziki aramaları yapılmaktadır. Cezaevinde eşya giriş-çıkışlarının kontrolü ve izinsiz eşyaların girişlerinin engellenmesi için bina girişte duyarlı kapı ve X-Ray cihazı bulunmaktadır. Ziyaretçi ve personelin eşyaları X-Ray cihazından geçirilir. Cihazdan geçen eşyalar kontrol edilerek sahiplerine teslim edilir. Giriş işlemlerini yapan personel, görevinin sorumluluğunun bilincinde hareket etmektedir.

  ✼ Cezaevinde sağlık hizmetleri doktor, diş doktoru, psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve sağlık memuru tarafından verilmektedir. Hasta mahkumların tedavileri için revir bulunmaktadır. Sağlık problemi yasayan tutuklu ve hükümlüler dilekçe ile revire çıkma isteklerini bildirir. İnfaz ve Koruma Memuru nezaretinde revire çıkartılan tutuklu ve hükümlünün muayenesi ilgili birim tarafından yapılır. Sağlık problemleri nedeniyle düzenli kontrolleri yapılması gereken tutuklu ve hükümlüler ilgili birim tarafından titizlikle takip edilmektedir. Gerekli durumlarda Devlet Hastanelerine uzman hekim kontrolü için sevk işlemleri yapılmaktadır.

  ✼ Cezaevinde personel, tutuklu ve hükümlüler için yemek ihtiyacı kurumumuzda bulunan mutfak bölümünde hazırlanmaktadır. Tutuklu ve hükümlülere dağıtılmak üzere yemekler, benvari (ısıtmalı) yemek arabasıyla bloklara, bloklardan ise İnfaz ve Koruma Memuru nezaretinde koğuşlara, koğuş mevcuduna göre adilane bir şekilde dağıtılmaktadır. Ayrıca sağlık nedenleriyle diyet yapan tutuklu ve hükümlülere diyetlerine uygun yemek dağıtımı yapılmaktadır.

  ✼ Cezaevi Kantininde tutuklu ve hükümlülere geniş bir ürün yelpazesi sunulmaktadır. Kantinde bir süper market düzeyinde meyve ve sebze dahil ürün çeşitliliği bulunmaktadır. Tutuklu ve hükümlülerce kantin fiyat listelerinden hazırlanan kantin istek dilekçesindeki malzemeler görevli memurlarca hazırlanır. Tutuklu ve hükümlülerin haftalık 500 ₺ karşılığı alışveriş hakkı bulunmaktadır. Kantin bölümüne yazılan dilekçelerle malzemeler hazırlanır ve alışveriş tutarı mahkum hesabından kesilir. Hazırlanan malzemeler memurlar tarafından fatura ile karsılaştırılarak imza karşılığı odalara teslim edilir.

  ✼ Cezaevinde günlük ulusal gazetelerin dağıtımı yapılmaktadır. Görevli memur odalara gazete dağıtımı yapmaktadır.

  ✼ Tutuklu ve hükümlülere gelen veya yakınlarına göndermek istedikleri mektuplar, mektup okuma komisyonunca incelenerek uygun bulunanlar teslim edilir. Süreli ve süresiz yayınların incelenerek uygun bulunanların kabulünün yapıldığı yayın seçici kurulu yasak yayınların cezaevine girişini engellemektedir. Kontrolü yapılan mektup ve yayınlar görevli memur tarafından tutuklu ve hükümlülere odalarında teslim edilir ve gönderecekleri mektuplar alınır.

  ✼ Cezaevi Müdürü Başkanlığında toplanan Cezaevi Disiplin Kurulu tutuklu ve hükümlülerin durumlarını deðerlendirerek gerekli kararları vermektedir.

  ✼ Oda seçici kurulu, oda deðişikliği isteklerini değerlendirerek uygun görülen oda deðişikliklerine karar verir.

  ✼ Seçici komisyon, sosyal ve sportif faaliyetlere katılacak tutuklu ve hükümlüleri belirler ve gruplandırır.

  ✼ Tutuklu ve hükümlü yakınları belgelendirilmesi koşuluyla eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve kayın hısımları ile vasisi veya kayyımı tarafından haftada bir kez ve ayrıca kuruma kabullerinde, zorunlu haller dışında bir daha değiştirilmemek üzere, ad ve adreslerini bildirdiği en fazla 3 kişi tarafından, yarım saaten az ve bir saatten fazla olmamak üzere çalışma saatleri içerisinde ziyeret edebilir, her ayın ilk tam haftası, resmi ve dini bayramlarda açık görüş haklarına sahiptir. Açık görüşlere İnfaz ve Koruma Memurları nezaret etmektedir. Tutuklu ve hükümlülerin her hafta belirlenen gün ve saatte 10 dakika telefonla görüşme yapabilme hakkı vardır.

  ✼ Cezaevinde tutuklu ve hükümlüler ile personelin yararlanabileceði geniş kapasiteli kütüphane ve okuma salonu bulunmaktadır. Kütüphanede günlük gazeteleri ve kitap okuma imkânı mevcuttur. Seçici komisyon tarafından belirlenen tutuklu ve hükümlü grupları her hafta kütüphane ve okuma salonundan yararlanabilmekte, kapalı ve açık sahada spor yapmakta, terzi ve berber hizmetinden faydalanabilmektedir. Hükümlü ve tutukluların boş zamanlarını üretken geçirebilmeleri çok kullanımlı iş atölyeleri mevcuttur.

  ✼ Kurum öğretmenleri tarafından okuma yazma bilmeyen hükümlülerin eğitimleri gerçekleştirilmekte, ayrıca Açık ilköğretim, Açık Lise, Açıköğretim Fakültesi kayıt ve takip işlemleri ile yardımcı kurslar verilmektedir.

  Adres

  Karahüseyinli Mah. Arsuz Yolu 10.km, Arsuz/HATAY

  Telefon

  Tlf: 0 326 6314214-0506 6006231

  Faks: 0 326 631 48 55

  E-Posta

  iskenderun.mtcikisaretadalet.gov.tr